گروه وب پرشین بلاگ

تلفظ صحيح لغت Ajax
نویسنده : گروه وب پرشین بلاگ - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ مهر ،۱۳۸٦
 

سلام .. بنظرم مطلب مهم و بجایی اومد! پیشنهاد می کنم بخوانید ...

چندي پيش تكنيكي به نام Ajax (كه مخفف Asynchronous Javascript And Xml مي‌باشد) متولد شد. با تولد اين تكنيك كه زائيده افكار شركتهايي چون Google و مايكروسافت در دو نقطه تاريخي متفاوت بود، آب از دهان طراحان و برنامه نويسان و كاربران عادي اينترنت نيز جاري شد. انصافا هم با ظهور اين موجود چند پا (كه پاهاي آن را XML ، JavaScript ، DOM ، CSS و غيره تشكيل مي‌دهند) ، تحول عظيمي در دنياي Web Application ها و سرويس هاي Online در حال شكل گيري است.

متاسفانه تلفظ هاي مختلفي اعم از: آژاكس ، اي جكس، آجاكس ، در بيان اين لغت تخصصي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به گونه اي كه مخاطب در يك شك و ترديد مزمن جهت تلفظ Ajax فرو مي‌رود. شايد اين همان معضل هميشگي مردم دنيا، جهت تطبيق زبان هاي بيگانه با زبانهاي بومي تلقي گردد. اما واقعيت چيست؟

Ajax همانند لغات ديگري چون SOAP ، LDAP ، ROM ، BIOS ، LAN و بسياري مثال‌هاي ديگر يك لغت سرنام است (بدين معنا كه هر حرف آن نشاندهنده يك كلمه مجزا مي‌باشد) ، ولي با اين تفاوت كه در هيچ يك از لغات فوق، حروف به بصورت تك تك تلفظ نمي‌گردند. لغات سرنامي مانند CSS ،‌XML ، WSDL ، JSP و غيره وجود دارند كه حروف آنها بصورت تك به تك تلفظ مي‌شوند.

متاسفانه تقريبا تمامي فناوري هاي پايه علوم رايانه اي توسط انگليسي زبانان توليد مي‌گردد ، از طرفي نيز تقريبا بيشتر مراجع و كتب اصلي علوم كامپيوتري، به زبان انگليسي نگارش مي‌گردد. بنابراين در مجامع علمي تخصصي و دانشگاهي و همينطور آزمون هاي رسمي و بين المللي ، لغات تخصصي به همان شكل اصلي خود تلفظ مي‌گردد.

تلفظ صحيح اين لغت در زبان انگليسي "اي جكس" مي‌باشد. مستنداتي بصورت فيلم هاي آموزشي تكنيك Ajax در سايت مايكروسافت قرار گرفته كه Ajax را به همان گونه اي كه ذكر شد، تلفظ مي‌نمايد. فیلم زير نمايانگر نمونه ای از مطالب فوق مي‌باشد:

http://download.microsoft.com/download/9/d/8/9d8a3ff9-e520-4c69-a7a0-aad7a3dc596d/HDI-02-GetStarted-AJAX-Toolkit.zip

از طرفي خوب بخاطر داريم كه برخي نشريات تخصصي (شايد به منظور بومي كردن اين لغت و يا به دلايل نامعلوم ديگري) آن را آژاكس يا آجاكس ناميدند كه در حقيقت يك دو دستگي ميان متخصصيني كه از مراجع اصلي استفاده مي‌كنند، و متخصصيني كه از مراجع فارسي استفاده مي‌نمايند، بوجود آمد.

اگرچه تابحال يك لغت سرواژه در فرهنگستان زبان، بدين شكل به فارسي برگردانده نشده است. اما اگر فرض مثال، Ajax را مسثتني قرار دهيم، هنوز بسياري از كاربران از تلفظ اصلي اين لغت (اي جكس) اطلاع نداشته و به گمان خود فكر مي‌كنند كه در تمام نقاظ دنيا به شكل آژاكس يا آجاكس تلفظ مي‌شود.

بنابراين در صورت تمايل به استفاده از لغات آژاكس يا آجاكس در زبان فارسي، با علم بر اينكه اين لغت در زبان بين المللي بصورت "اي جكس" تلفظ مي‌گردد، آن را بنحو مقتضي بكار بگيريد.

موفق باشید ...


 
comment نظرات ()
 
وب سرویس چیست ؟
نویسنده : گروه وب پرشین بلاگ - ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ مهر ،۱۳۸٦
 

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز گروه وب پرشین بلاگ ، 

بابت تاخیر بعضا طولانی که بنده در آپدیت کردن این وبلاگ داشتم عذرخواهی می کنم و از آقای سمر عزیز بابت اینکه زحمت آپدیت کردن را کشیدند تشکر می کنم.

وب سرویس چیست ؟

کسانى که با صنعت IT آشنايى دارند حتما ً نام وب سرويس را شنيده اند . براى مثال ، بيش از 66 درصد کسانى که در نظر سنجى مجله InfoWorld شرکت کرده بودند بر اين توافق داشتند که وب سرويس ها مدل تجارى بعدى اينترنت خواهند بود . به علاوه گروه گارتنر پيش بينى کرده است که وب سرويس ها کارآيى پروژه هاى IT را تا 30 در صد بالا مى برد . اما وب سرويس چيست و چگونه شکل تجارت را در اينترنت تغيير خواهد داد ؟

براى ساده کردن پردازش هاى تجارى ، برنامه هاى غير متمرکز (
Enterprise) بايد با يکديگر ارتباط داشته باشند و از داده هاى اشتراکى يکديگر استفاده کنند . قبلا ً اين کار بوسيله ابداع استاندارد هاى خصوصى و فرمت داده ها به شکل مورد نياز هر برنامه انجام مى شد . اما دنياى وب و XML – تکنولوژى آزاد براى انتقال ديتا – انتقال اطلاعات بين سيستم ها را افزايش داد . وب سرويس ها نرم افزارهايى هستند که از XML براى انتقال اطلاعات بين نرم افزارهاى ديگر از طريق پروتوکول هاى معمول اينترنتى استفاده مى کنند .
به شکل ساده يک وب سرويس از طريق وب اعمالى را انجام مى دهد (توابع يا سابروتين ها ) و نتايج را به برنامه ديگرى مى فرستد . اين يعنى برنامه اى در يک کامپيوتر در حال اجراست ، اطلاعاتى را به کامپيوترى مى فرستد و از آن درخواست جواب مى کند ، برنامه اى که در آن کامپيوتر دوم است کارهاى خواسته شده را انجام مى دهد و نتيجه را بر روى ساختارهاى اينترنتى به برنامه اول بر مى گرداند . وب سرويس ها مى توانند از پروتکل هاى زيادى در اينترنت استفاده کنند اما بيشتر از
HTTP که مهم ترين آنهاست استفاده مى شود .

وب سرويس هر 
نوع کارى مى تواند انجام دهد . براى مثال در يک برنامه مى تواند آخرين عنوان هاى اخبار را از وب سرويس Associated Press بگيرد يا يک برنامه مالى مى تواند آخرين اخبار و اطلاعات بورس را از وب سرويس بگيرد . کارى که وب سرويس انجام مى دهد مى تواند به سادگى ضرب 2 عدد يا به پيچيدگى انجام کليه امور مشترکين يک شرکت باشد .

وب سرويس داراى خواصى است که آن را از ديگر تکنولوژى و مدل هاى کامپيوترى جدا مى کند ،
Paul Flessner ، نايب رييس مايکروسافت در dot NET Enterprise Server چندين مشخصه براى وب سرويس در يکى از نوشته هايش ذکر کرده است ، يک ، وب سرويس ها قابل برنامه ريزى هستند . يک وب سرويس کارى که مى کند را در خود مخفى نگه مى دارد وقتى برنامه اى به آن اطلاعات داد وب سرويس آن را پردازش مى کند و در جواب آن اطلاعاتى را به برنامه اصلى بر مى گرداند . دوم ، وب سرويس ها بر پايه XML بنا نهاده شده اند . XML
و
XML هاى مبتنى بر SOAP يا Simple Object Access Protocol تکنولوژى هايى هستند که به وب سرويس اين امکان را مى دهند که با ديگر برنامه ها ارتباط داشته باشد حتى اگر آن برنامه ها در زبانهاى مختلف نوشته شده و بر روى سيستم عامل هاى مختلفى در حال اجرا باشند . همچين وب سرويس ها خود ، خود را توصيف مى کنند . به اين معنى که کارى را که انجام مى دهند و نحوه استفاده از خودشان را توضيح مى دهند . اين توضيحات به طور کلى در WSDL يا Web Services Description Language نوشته مى شود . WSDL يک استاندارد بر مبناى XML است . به علاوه وب سرويس ها قابل شناسايى هستند به اين معنى که يرنامه نويس مى تواند به دنبال وب سرويس مورد علاقه در دايرکتورى هايى مثل UDDI يا Universal Description , Discovery and Integration جستجو کند . UDDI يکى ديگر از استاندارد هاى وب سرويس است .

نکات تکنولوژى وب سرويس :
همانطور که در ابتدا توضيح داده شد يکى از دلايل اينکه وب سرويس از ديگر تکنولوژى هاى موجود مجزا شده است استفاده از
XML و بعضى استاندارد هاى تکنيکى ديگر مانند SOAP ، WSDL و UDDI است . اين تکنولوژى هاى زمينه ارتباط بين برنامه ها را ايجاد مى کند به شکلى که مستقل از زبان برنامه نويسى ، سيستم عامل و سخت افزار است .
SOAP يک مکانيزم ارتباطى را بين نرم افزار و وب سرويس ايجاد مى کند . WSDL
يک روش يکتا براى توصيف وب سرويس ايجاد مى کند و
UDDI يک دايرکتورى قابل جستجو براى وب سرويس مى سازد . وقتى اينها با هم در يک جا جمع مى شود اين تکنولوژى ها به برنامه نويس ها اجازه مى دهد که برنامه هاى خود را به عنوان سرويس آماده کنند و بر روى اينترنت قرار دهند . 

در پست های بعدی بیشتر در رابطه با وب سرویس صحبت خواهیم کرد. 

شاد باشید.

 


 
comment نظرات ()
 
فرهنگ لغات ميزبانی وب
نویسنده : گروه وب پرشین بلاگ - ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ مهر ،۱۳۸٦
 

سلام .. چون یک مقدار میخوایم مباحث رو تخصصی تر کنیم و انشاالله آموزش ها رو شروع کنیم بایستی با لغات معمول اون مبحث آشنایی داشته باشیم.

برخی از کلماتی که الآن به ذهنم میرسه برای پست بعدی رو براتون میذارم اگه بازم تو پست های بعدی به چیز جدیدی برخوردیم توضیح میدم ...

1 - Hosting چیست ؟
- معادل کلمه میزبانی می باشد، Web Hosting به سرویس دهنده ای گفته می شود که میزبانی صفحات وب را به عهده دارد.

2 - رابطه Domain با Hosting چیست ؟
- Domain نامی است که شما برای سایت خود انتخاب می کنید و Hosting میزبانی است که به Domain شما سرویس دهی می کند، مانند اختصاص فضا ، Email و ...

3 - منظور از Sub Domain چيست ؟
- نامي است که قبل از Domain اصلي قرار مي گيرد و با نقطه از آن جدا مي شود. به عنوان مثالpersianblog.ir يک Domain است و alireza.persianblog.ir يک Sub Domain است.

4 - منظور از Statistics چیست ؟
- آمار و وضعیت سایت از نظر ترافیک، بازدید کننده ها و مشخصات آنها وضعیت کاربران Online در سایت، صفحات بازدید شده، مدت زمان بازدید هر صفحه و ... که این آمار بصورت ساعتی، روزانه، ماهیانه و سالانه گزارش داده می شود. برای نمونه این خدمات http://www.persianstat.com

5 - منظور از ODBC چیست ؟
- ارتباط بین سایت و بانک اطلاعاتی را ایجاد می کند، در صورتی که از بانک های اطلاعاتی استفاده می نمائید می توانید این ارتباط را بصورت Online برقرار نمائید.
6 - منظور از FTP Account چیست ؟
- برای انتقال فایلها از کامپیوتر بر روی سرویس دهنده، حداقل به یک FTP Account برای برقراری ارتباط نیاز دارید. در صورتی که اپراتورهای سایت شما بیش از یک نفر باشند می توانید برای هر کدام یک FTP Account مستقل ایجاد و اجازه دسترسی آنها را به دایرکتوریها یا فایها با قابلیت خواندنی، نوشتنی و ... تعیین نمائید.

7 - منظور از URL Forwarding چیست ؟
- به ارجاع مستقیم سایت شما به آدرس URL دیگر گفته می شود، به عنوان مثال: اگر در قسمت آدرس، سایت شما تایپ شود http://alireza.persianblog.ir می توانید آدرس دیگری مانند: http://web.persianblog.ir را تعیین نمائید تا بصورت اتو ماتیک به آن ارجاع ( Forward ) شود.

همین! به مشکلی برخوردید پاسخگوییم!

پ.ن: دوستان عزیز اینکاره٬ اگه اشکال میبینند انشاالله به بزرگی خودشون عفو میکنند!


 
comment نظرات ()
 
مسابقه همراه با جايزه
نویسنده : گروه وب پرشین بلاگ - ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ مهر ،۱۳۸٦
 

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

سلامی دیگر به دوستداران شبکه های کامپیوتری ،

سوال مسابقه :

ما در یک شبکه که Workgroup هم می باشد دو عدد کامپیوتر داریم که توسط یک کابل به یکدیگر متصل شده اند و هر دو کامپیوتر نیز دارای IP یکسان از یک کلاس ( مثلا کلاس C ) هستند. هر دو کامپیوتر می توانند یکدیگر را Ping کنند و از لحاظ ارتباط فیزیکی مشکلی بین آنها نیست.

در حال حاضر مشکل این شبکه کوچک این است که یک کامپیوتر نمی تواند از منابع به اشتراک گذاشته شده در کامپیوتر دیگر استفاده کند.

* قابل توجه می باشد که یکی از کامپیوترها به منابع کامپیوتر دیگر دسترسی ندارد( به عنوان مثال کامپیوتر ۱ به منابع کامپیوتر ۲ دسترسی دارد ولی کامپیوتر ۲ به منابع کامپیوتر ۱دسترسی ندارد) و همچنین تمامی مجوزها برای استفاده از منابع یکدیگر داده شده است و مشکلی در سطح دسترسی نیست.

حالا شما می بایست بگویید که مشکل این شبکه کوچک چیست؟

این مشکل به چند دلیل امکان رخ دادن دارد. هر کس به 2 مورد از آن اشاره کند ، جز کسانی که جواب درست داده اند قرار خواهد گرفت.

لطفا پاسخهای خود را در قسمت نظرات دیگران وارد کنید و به قید قرعه به ۳ نفر از دوستان از  بین جوابهای درست کارت اینترنت هدیه داده می شود. ( حتما ایمیل خود را وارد کنید که در صورت برنده شدن با شما برای هدیه هماهنگ شود ).

این مسابقه تا روز پنج شنبه ۱۲/۷/۸۶ ادامه دارد و در روز جمعه پاسخ این سوال ، هم در وبلاگ گروه شبکه و هم در وبلاگ گروه کامپیوتر و وب پرشین بلاگ به همراه اعلام اسامی دوستان برنده شده  اعلام خواهد شد.

>> اصل سوال در وبلاگ گروه شبکه پرشین بلاگ : http://Network.Persianblog.ir

موفق باشید.


 
comment نظرات ()