Silverlight محصول جدیدی دیگر از مایکروسافت !

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

silverlight.jpg مایکروسافت به تازگی محصول جدید خود به نام Silverlight را معرفی کرد؛ فریم ورک جدیدی که برای اجرای برنامه های تعاملی تحت وب نوشته شده تحت فناوری .Net استفاده می شود.

 با استفاده از Silverlight می توان برنامه های تحت وب که در خود فایل های مدیا با کیفیت عالی دارند و همچنین رابطهای کاربری تعاملی بسیار جالب ساخت. کافیست تنها Plug-in مخصوص مرورگر خود را که یک برنامه کم حجم ۲-۱ مگابایتی است نصب کنید. سیلورلایت را می توان روی          سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش (OS X) نصب کرده و با مرورگر های اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس و Safari همخوانی داد. (البته مدل مخصوص Linux آن نیز با نام Moonlight در حال ساخت است)

رابط های کاربری سیلورلایت با استفاده از زبان های تحت XML و XAML نوشته می شوند که از گرافیک های برداری و فراتابی نیز پشتیبانی می کنند. سیلورلایت علاوه بر پشتیبانی از HTML DOM و فایل های مدیا با کیفیت بالا، از طراحی با زبان های مختلف نیز ساپورت می کند. اکنون با استفاده از (Dynamic Language Runtime) DLRجدید مایکروسافت میتوان سیلورلایت را با استفاده از برنامه های Python و دیگر زبانهای برنامه نویسی پویا که از DLR پشتیبانی می کنند نوشت.

مایکروسافت برنامه جدیدی به نام Expression Studio از سری برنامه های آفیس را نیز معرفی کرد که ابزارهای لازم برای ساخت ساده برنامه های تحت سیلورلایت را در خود دارد. مایکروسافت معتقد است این برنامه همکاری بین طراحان و سازندگان این برنامه ها را ساده تر کرده و بسیاری از مشکلات آن ها جهت ساخت برنامه های قوی تحت وب را از بین خواهد برد.

تاکید روی پخش فایل های مدیا و رابط های کاربری تعاملی، سیلورلایت را در مقابل فناوری هایی مانند فلش، Flex و Apollo قرار می دهد.

سیلورلایت برخلاف فلش و فلکس که برنامه هایی با حجم بالا هستند و تا زمان لود شدن کامل به صورت صفحه ای مستطیل شکل روی صفحه وب باقی می مانند، می تواند به سرعت با لود سریع XML اجرا شود، که در این صورت بسیار سازگارتر با توسعه مرسوم وب و مساعدتر با شاخص گذاری و دستکاری برنامه ای کنونی است.

یکپارچگی سیلورلایت با .NET باعث سازگاری آن با بانک های برنامه های موجود و همچنین زبان های مختلف شده، یعنی چیزی بسیار برتر از ActionScript فلش.

 ● قابلیت ها و مزایا

سیلورلایت قابلیت ها و مزایای زیاد و جالبی دارد که میتوان آن ها را این گونه طبقه بندی کرد:

ارائه برنامه های مدیا باکیفیت بالا و رابط های کاربری تعاملی برای وب که شامل ویدئو، انیمیشن و خاصیتتعاملی جالب و زیبا می شود.

نصب سریع و آسان برایکاربران به این گونه که برای نصب این برنامه به یک plug-in کم حجم (کمتر از ۲مگابایت) نیاز دارید که با تمام مرورگر های معروف وب کار می کند.

عملکرد عالی برای کامپیوترهای بر مبنای مکینتاش و یا ویندوز.

ساخت برنامه های تحت وب کاملتر و با کارایی بیشتر.

استفاده از انیمیشنها،متون، مدیا و گرافیک های برداری با کیفیت فوق العاده.

بهبود استاندارد ها و برنامههای تحتAJAX/>/> موجود.

ساخت برنامه های قابل تغییربا ابزار های پیشرفته.

سیلورلایت بر مبنای فریموورک مایکروسافت .NET است که بدین طریق به طراحان و سازندگان این برنامه هاامکان استفاده از مهارت ها و ابزار های موجود جهت ساخت برنامه های غنی تر تحت وبداده می شود.

سازگاری با فناوری ها وبرنامه های موجود؛ بدین طریق سیلورلایت می تواند با هر فناوری و یا محیط تحت وبکار کند و نیاز به جایگزینی نرم افزاری وجود ندارد. سیلورلایت می تواند بابرنامه هایی از جمله Apache PHP، JavaScript و XHTML کار کند.

امکان استفاده از تعدادزیادی از زبان های برنامه نویسی شامل JavaScript، Ruby، Python، C#، Visual Basic و ....

استفاده از ابزار های مخصوصبرای طراحان و سازندگان برنامه ها.

برنامه مخصوص طراحان: Microsoft Expression Studio برای ساخت رابط های کاربری تعاملی و زیبا و استفادهاز فایل های مدیا با کیفیت بالا، آمادهسازی فایل مدیا برای کدگزاری، پخش و ساختسایت هایی سازگار با استاندارد هایW۳C با استفاده از XHTML، XML، XSLT، CSS و ASP.NET.

برنامه مخصوص سازندگانبرنامه ها Studio: Microsoft Visual برای ساخت کد های مخصوص سرور و کلاینت بااستفاده ازMicrosoft Intellisense، اشکالزدایی قدرتمند پلت فرم، پشتیبانی اززبان های مختلف و ....

▪ XAML زبان استفاده شده دربرنامه های مخصوص ویندوز ویستا است. کنترلها، طراحیهای تصویری، فایل های مدیاو دیگر المنت ها را می توان به طور کامل در سیلورلایت و برنامه های بر مبنایویندوز استفاده کرد.

با استفاده از امکانات کنترلوسیع در ساخت برنامه های تحت سیلورلایت می توانید به راحتی فایل هایی با حجمبالا را در برنامه های قرار داده و به اشتراک بگذارید.

عملکرد بسیار بهتر برای وبسایت های با قابلیتAJAX/>/>.

فایل های مدیا با کیفیت بالاو هزینه پایین.

پشتیبانی از فرمت های باکیفیت بالا مانند فرمتهای تصویری WMV، استاندارد تصویری SMPTE(VC-۱) و فرمت هایصوتی WMA وMP۳.

افزودن تصاویر گرافیکی تحتبردار و چند لایه به فایل های مدیا.

/ 5 نظر / 57 بازدید
رضا - تکنولوژی و اطلاعات عمومی

سلام............ ممنون که سر زديد............ البته برای بار دوم.... دوست عزيز سعی کنيد مطالبتون را خلاصه کنيد و چکيده مطلب رو بنويسيد.......... اين طوری ميشه تمام مطلب رو خواند......... متشکر از شما تا بعد