وب سرویس چیست ؟

به نام آنکه هر چه داریم و هرچه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز گروه وب پرشین بلاگ ، 

بابت تاخیر بعضا طولانی که بنده در آپدیت کردن این وبلاگ داشتم عذرخواهی می کنم و از آقای سمر عزیز بابت اینکه زحمت آپدیت کردن را کشیدند تشکر می کنم.

وب سرویس چیست ؟

کسانى که با صنعت IT آشنايى دارند حتما ً نام وب سرويس را شنيده اند . براى مثال ، بيش از 66 درصد کسانى که در نظر سنجى مجله InfoWorld شرکت کرده بودند بر اين توافق داشتند که وب سرويس ها مدل تجارى بعدى اينترنت خواهند بود . به علاوه گروه گارتنر پيش بينى کرده است که وب سرويس ها کارآيى پروژه هاى IT را تا 30 در صد بالا مى برد . اما وب سرويس چيست و چگونه شکل تجارت را در اينترنت تغيير خواهد داد ؟

براى ساده کردن پردازش هاى تجارى ، برنامه هاى غير متمرکز (
Enterprise) بايد با يکديگر ارتباط داشته باشند و از داده هاى اشتراکى يکديگر استفاده کنند . قبلا ً اين کار بوسيله ابداع استاندارد هاى خصوصى و فرمت داده ها به شکل مورد نياز هر برنامه انجام مى شد . اما دنياى وب و XML – تکنولوژى آزاد براى انتقال ديتا – انتقال اطلاعات بين سيستم ها را افزايش داد . وب سرويس ها نرم افزارهايى هستند که از XML براى انتقال اطلاعات بين نرم افزارهاى ديگر از طريق پروتوکول هاى معمول اينترنتى استفاده مى کنند .
به شکل ساده يک وب سرويس از طريق وب اعمالى را انجام مى دهد (توابع يا سابروتين ها ) و نتايج را به برنامه ديگرى مى فرستد . اين يعنى برنامه اى در يک کامپيوتر در حال اجراست ، اطلاعاتى را به کامپيوترى مى فرستد و از آن درخواست جواب مى کند ، برنامه اى که در آن کامپيوتر دوم است کارهاى خواسته شده را انجام مى دهد و نتيجه را بر روى ساختارهاى اينترنتى به برنامه اول بر مى گرداند . وب سرويس ها مى توانند از پروتکل هاى زيادى در اينترنت استفاده کنند اما بيشتر از
HTTP که مهم ترين آنهاست استفاده مى شود .

وب سرويس هر 
نوع کارى مى تواند انجام دهد . براى مثال در يک برنامه مى تواند آخرين عنوان هاى اخبار را از وب سرويس Associated Press بگيرد يا يک برنامه مالى مى تواند آخرين اخبار و اطلاعات بورس را از وب سرويس بگيرد . کارى که وب سرويس انجام مى دهد مى تواند به سادگى ضرب 2 عدد يا به پيچيدگى انجام کليه امور مشترکين يک شرکت باشد .

وب سرويس داراى خواصى است که آن را از ديگر تکنولوژى و مدل هاى کامپيوترى جدا مى کند ،
PaulFlessner ، نايب رييس مايکروسافت در dot NET Enterprise Server چندين مشخصه براى وب سرويس در يکى از نوشته هايش ذکر کرده است ، يک ، وب سرويس ها قابل برنامه ريزى هستند . يک وب سرويس کارى که مى کند را در خود مخفى نگه مى دارد وقتى برنامه اى به آن اطلاعات داد وب سرويس آن را پردازش مى کند و در جواب آن اطلاعاتى را به برنامه اصلى بر مى گرداند . دوم ، وب سرويس ها بر پايه XML بنا نهاده شده اند . XML
و
XML هاى مبتنى بر SOAP يا Simple Object Access Protocol تکنولوژى هايى هستند که به وب سرويس اين امکان را مى دهند که با ديگر برنامه ها ارتباط داشته باشد حتى اگر آن برنامه ها در زبانهاى مختلف نوشته شده و بر روى سيستم عامل هاى مختلفى در حال اجرا باشند . همچين وب سرويس ها خود ، خود را توصيف مى کنند . به اين معنى که کارى را که انجام مى دهند و نحوه استفاده از خودشان را توضيح مى دهند . اين توضيحات به طور کلى در WSDL يا Web Services Description Language نوشته مى شود . WSDL يک استاندارد بر مبناى XML است . به علاوه وب سرويس ها قابل شناسايى هستند به اين معنى که يرنامه نويس مى تواند به دنبال وب سرويس مورد علاقه در دايرکتورى هايى مثل UDDI يا Universal Description , Discovery and Integration جستجو کند . UDDI يکى ديگر از استاندارد هاى وب سرويس است .

نکات تکنولوژى وب سرويس :
همانطور که در ابتدا توضيح داده شد يکى از دلايل اينکه وب سرويس از ديگر تکنولوژى هاى موجود مجزا شده است استفاده از
XML و بعضى استاندارد هاى تکنيکى ديگر مانند SOAP ، WSDL و UDDI است . اين تکنولوژى هاى زمينه ارتباط بين برنامه ها را ايجاد مى کند به شکلى که مستقل از زبان برنامه نويسى ، سيستم عامل و سخت افزار است .
SOAP يک مکانيزم ارتباطى را بين نرم افزار و وب سرويس ايجاد مى کند . WSDL
يک روش يکتا براى توصيف وب سرويس ايجاد مى کند و
UDDI يک دايرکتورى قابل جستجو براى وب سرويس مى سازد . وقتى اينها با هم در يک جا جمع مى شود اين تکنولوژى ها به برنامه نويس ها اجازه مى دهد که برنامه هاى خود را به عنوان سرويس آماده کنند و بر روى اينترنت قرار دهند . 

در پست های بعدی بیشتر در رابطه با وب سرویس صحبت خواهیم کرد. 

شاد باشید. 01.gif49.gif

 

/ 6 نظر / 43 بازدید
عليرضا سمر

بسيار عالی بود استاد خيلی کامل و جامع خسته نباشيد

بهاره

سلام خيلی کاره خوبی کردی و سايت بسيار خوبی داری مرصی مثل هميشه عالی

محسن

با سلام در مورد WSE اطلاعاتی داری؟