استاندارد سازی٬ يک گام به جلو!

» به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست «

دوست عزیز سلام٬

بالاخره گروه وب پرشین بلاگ هم متولد شد و جا داره من هم به تمامی دوستانی که زحمت کشیدند تا این وبلاگ شکل بگیره٬ تبریک بگم ...

پست اول این گروه که آقای کوشنده زحمت اون رو کشیدند بیانگر اهدافی بود که این گروه دنبال خواهد کرد. همانطور که مطلع هستید این وبلاگ در مراحل آزمایشی به سر می برد و انشاالله در آینده ای نزدیک شاهد تحول در ساختار بلاگ خواهیم .. این رو گفتم که اگه مشکلی از سوی من دیدید به بزرگواری خودتون ببخشید!

-----------------------------------

4m9sm7s.jpg

استاندارد چیست ...؟!

حتما تا به حال کلمه استاندارد و کاربرد اون رو در محافل مختلف شنیدید! مثلاً شنیدیم که میگن اگر این کولر علامت استاندارد نداشته باشه اون بازده لازم رو نداره و مصرف انرژی بالایی هم خواهد داشت ...!

اما مطمئناً در جامعه مجازی و مخصوصاً محیط وب کمتر این کلمه رو شنیدیم و یا اصلاً کاربرد اون رو برای وب نمیدونیم!

امروزه که تمامی مباحث در حوزه وب مختص وب ۲.۰ است بزرگترین نگرانی٬ وب سایت های در حال انتشاری هستند که اصلاً از استاندارد های تعیین شده پیروی نمی کنند و این مشکل در کشورمان و در سایت های فارسی دو چندان است و این به دلیل ناآگاهی طراحان از این مقوله در ظاهر پیش پا افتاده ولی مهم است.

چرا استاندارد ...؟!

همه ی ما می دانیم که امروزه در میدان رقابت مرورگرها دیگر تنها Internet Explorer یکه تاز نیست؛ بلکه رقبایی دارد که قصد محو کردن این مرورگر را از این میدان دارند! می توان برای نمونه به FireFox و Opera و ... اشاره کرد.

پس به عنوان یک طراح وب باید این اطمینان را به مشتری بدهیم که بازدیدکنندگان سایتش در هر جای دنیا و با هر مرورگری می توانند بدون هیچ اختلالی نظاره گر سایت وی باشند.

استاندارد سازی این آرامش را به شما می دهد که سایت شما با هر مرورگری قابل مشاهده است و هیچ اختلالی در آن دیده نخواهد شد.

چگونگی استاندارد سازی ...؟!

با توجه به اینکه وب سایت ها تشیکل شده اند از کدها و علائمی که توسط مرورگرها معنا پیدا می کنند و همچنین اهمیت استاندارد سازی وب برای نمایش بی نقص در هر مرورگری؛ کنسرسیومی متشکل از چند شرکت با نام کنسرسیوم جهانی وب برای از میان برداشتن تفاوت بین مرورگرها با نام تجاری W3C که مخفف World Wide Web Consortium است٬ تشکیل شد.

این وب سایت به آدرس http://www.w3.org با مطالب آموزشی قابل دسترس است. همچنین می توانید به http://validator.w3.org مراجعه کرده و از خطاهای موجود در سایتتان با خبر شوید.

در صورت رفع خطاها با پیام تبریک این اعتبارسنج مواجه می شوید و می توانید لوگوی این کنسرسیوم را به عنوان نشان استاندارد در سایت خود بگذارید.

پ.ن: خطاهای وب شما با راه حل رفع آنها برایتان نمایش داده می شود؛ اما در نظر داشته باشید رفع یک خطا ممکن است به ایجاد خطاهایی جدید و یا حتی رفع چندین خطا منجر شود؛ یعنی اگر برای سایت شما ۱۰۰ خطا نمایش داده شد٬ دقیقا ۱۰۰ خطا را رفع نمی کنید و این کار مستلزم وقتی کافی و دقت است که ممکن است چند ساعت وقت شما را بگیرد!

-----------------------------------

در پایان امیدوارم بزودی وب سایتی با این موضوع به زبان شیرین فارسی برای ترویج این فرهنگ بین طراحان خوش ذوق ایرانی راه اندازی شود.

/ 9 نظر / 28 بازدید
محمد :: لحظه ها رو با تو بودن ::

اقا من با فایرفوکس وبلاگتون رو دیدم ایراد داره استانداردش کنید من حق دارم که با هر مرورگری اینو خوب ببینمااااا کارتون بیستهههههههه .

arash ajam

salam سلام وبلاگ جالبی داری اگه می شه یک سر به وبسایت من بزن منون می شم اگه می شه در نظر سنجی یه وبلاگ شرکت کنید بای www.freedonlod.blogspot.com

یکی

اقای طراح وبلاگت با فایرفوکس مشکل داشته بید

محمد رضا

من افشا سازی میکنم معلوم هست چند شغله ای شما ... ما رو باش داشتیم به آقای الهام گیر میدادیم اینجا ...