امنیت اطلاعات در وب 2.0

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

 در Web ۲.۰،‌ کاربران اینترنت خود به عنوان تولید کننده و ویرایش کننده محتوای اطلاعاتی پایگاه های تحت وب محسوب می شوند که این مسئله منجر به کسب آزادی های بیشتر در حوزه های اجتماعی،‌سیاسی و فرهنگی شده، فعالیت پایگاه های عظیم اطلاع رسانی و سخن پراکنی را، که به نوبه خود آزادی دریافت اطلاعات را محدود می کنند، تحت تأثیر قرار می دهد.

وبلاگ ها، ویکی ها و شبکه های اجتماعی که در کمال آزادی به هیچ قدرتی وابسته نیستند، ‌بهترین نمونه در تجسم تئوری Web ۲.۰ محسوب می شوند. پشت پرده این ابزار اطلاعاتی، چیزی نیست به جز افکار و نظراتی که با دیگران به اشتراک گذاشته شده، ‌در خصوص آن ها نظر خواهی می شود و حتی توسط سایرین قابل ویرایش می گردد. در اینجا مفهوم واقعی "حرف من" و "نظر من" کارکرد استبدادی و یا حتی راهبردی خود را از دست می دهد.

غیرقابل انکار است که نسل جدید شبکه حهانی وب، علاوه بر ارتقای خلاقیت در کاربران اینترنت، از طریق آزادی انتقال و دریافت اطلاعات و نیز ایجاد منابع ارتباطی دلخواه، موجب افزایش آزادی و ایجاد مجال بیشتر در عملکرد مجرمانه و خرابکارانه در وب گردیده است. با این حال بسیاری از کارشناسان، Web ۲.۰ را در تغییر فن آوری ها و پیشرفت عملکرد کدها و حملات مخرب اینترنتی مؤثر نمی دانند.

متخصصان امنیت اطلاعات در Panda Security، بر این عقیده اند که Web ۲.۰، تنها سبب افزایش تعداد و سرعت انتشار ویروس های رایانه ای گردیده و فقط به عنوان یک کانال جدید ارتباطی، کاربران و سیستم های بیشتری را در معرض حمله و آلودگی قرار می دهد.

لابراتوارهای امنیتی این شرکت در ماه های اخیر با روزهایی مواجه بوده است که در آن بیش از ۱۰.۰۰۰ نوع کاملاً جدید از تهدیدهای امنیتی،‌ کاربران اینترنت را هدف قرار داده که بی گمان بسیاری از آن ها در وبلاگ ها یا شبکه های اجتماعی،‌ گشت و گذار می کرده اند.

از جهتی دیگر، بسیاری از شرکت های امنیتی، Web ۲.۰ را بیشتر یک پدیده اجتماعی می دانند و نه یک تحول فنی و زیر ساختی (مانند آنچه که در آغاز تولد آدرس های اینترنتی و به ویژه .com شاهد آن بودیم) و معتقدند که بحث امنیت در این شبکه مدرن جهانی به شکل موذیانه و در عین حال ترسناکی برای کاربران آن، تصویر شده است که در این تصویر سازی، نقش صاحبان ابر رسانه های قدرتمند جهان که انحصار اطلاعاتی شان توسط Web ۲.۰ تهدید می شود را نباید نادیده گرفت.

 خلاصه کلام این که وضعیت امنیت در Web ۲.۰ آن قدرها که گمان میرود و تبلیغ می شود، ‌ترسناک و دلهره آور نیست و به هر طریق فواید بی شمار آن بر معایب اندک آن می چربد.

کارآمدترین راهکار امنیتی در Web ۲.۰ نیز یک سیستم ساده و در عین حال هوشمند، مانند فن آوری مشهور NanoScan است که بر خلاف ابزار سنتی حفاظت از اطلاعات، قادر به عملکرد کاملاً آنلاین، شناسایی سریع فعالیت های مشکوک و مخرب و انسداد دسترسی کاربران به محتویات آلوده کننده وب بوده و با استفاده از پردازش فوری اطلاعات امنیتی و اتخاذ راهکارهای جهانی و عمومی، کلیه کاربران اینترنت و به ویژه Web ۲.۰ را در برابر تهدیدات جدید حفاظت نماید.

 

/ 1 نظر / 38 بازدید
علیــرضا سمر

به هر حال گسترش وب2 میتونه خیلی چیزها رو به نفع خودش عوض کنه ... [دست] مرسی از بروز رسانی [نیشخند][گل][گل]